Moc Zapachów

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.”

Patrick Süskind Pachnidło

Zapachy są kluczem do naszych wspomnień, bowiem wiele z nich jest zapamiętanych trwale przez nasz mózg. Ludzki mózg potrafi rozróżnić ok. 10 tysięcy różnych zapachów w tym większość podświadomie. Wspomnienie jakiegoś zapachu może ożywić emocje, wywołać związane z nim uczucia, ukoić lub pobudzić.

„Popiłam łyk herbaty i poczułam jej zapach. Bo są zapachy zwycięstwa, triumfu, porażki… zapachy namiętne jak paryski romans, nowoczesne niczym drapacze chmur w Nowym Jorku albo kojące jak filiżanka japońskiej herbaty. I zapach przeraźliwego bólu”.

Malwina Kowszewicz

Z mocy zapachów wywodzi się aromaterapia. Znana jest od tysięcy lat, kiedy to ludzie odkryli, że olejki eteryczne są sposobem prostej i rozkosznej relaksacji jak również mają wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów. Dziś aromaterapia zaliczana jest do metod medycyny naturalnej. Opiera się na zastosowaniu terapeutycznych właściwości roślin i wykorzystywaniu odpowiadających im olejków eterycznych tzn. skoncentrowanych esencji ekstraktów roślinnych o właściwościach terapeutycznych. Są one otrzymywane w procesie destylacji z drzew, kwiatów i ziół. Mogą być przez nas wdychane (inhalacje) lub trafiać do naszego organizmu przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki).

Inhalacje

Najpopularniejsza forma inhalacji to kominki aromaterapeutyczne, w których ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejków i wodą, powodując ich odparowanie i rozproszenie w powietrzu. Do kominka wlewa się prawie do pełna wodę i 5-10 kropli olejku lub odpowiedniej ich mieszaniny.

Kąpiel

W tych kąpielach na pełną wannę wody ciepłej wlewamy na jej powierzchnię 10-15 kropli olejku lub mieszaniny olejków. Następnie zanurzamy całe ciało na czas 15-30 minut (nie krócej niż 10 minut).

Kompresy

Watę, gazę, ręcznik nasącza się roztworem olejku w wodzie, stosując około 5 kropli olejku na pół szklanki ciepłej wody. Tak przygotowany kompres przykłada się w odpowiednim miejscu na skórze i trzyma nawet do dwóch godzin.

Masaż

Wykonuje się przy pomocy roztworów olejków eterycznych w olejach roślinnych. W aromaterapii zaleca się stosowanie bezwonnych, kosmetycznych olejów roślinnych: oleju z nasion winogron lub oleju ze słodkich migdałów. Można też stosować oleje jadalne takie jak np. słonecznikowy, z oliwek, sojowy, kukurydziany.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij