Inspiracje z opowieści i przypowieści

0

Stary człowiek miał pięknego konia i mimo swojego ubogiego życia nie zamierzał go sprzedawać. Wszyscy w wiosce traktowali go jak głupca i dziwaka, ale on powtarzał, ze przyjaciół się nie sprzedaje, a koń jest dla niego przyjacielem. Któregoś dnia koń zniknął i cała wieś śmiałą się ze starca, a zwłaszcza z jego głupoty, przez którą ich nie słuchał i nie zarobił na koniu. Starzec na to mówił: „Nikt nie zna całego obrazu, po prostu koń zniknął, a to nie jest ani dobre ani złe. Nie znamy książki po przeczytaniu trzech stron”. Ponieważ po paru dniach koń wrócił przyprowadzając kilkanaście innych, wieś przyznała mu rację, zazdroszcząc bogactwa i tego, że teraz starzec ma trzydzieści koni. Starzec na to odpowiedział, ze nikt nie zna całego obrazu, po prostu koń przyprowadził inne konie, a to nie jest ani dobre ani złe. Cała wieś uważała, ze tylko wrodzonej głupocie zawdzięcza to, ze nie rozumie szczęścia, które go spotkało. W tym czasie jego syn, jedyny ukochany, zaczął ujeżdżać konie i spadając połamał sobie obie nogi. To uczyniło z niego kalekę. Teraz wieś lamentując mówiła, że to wielkie nieszczęście. Wszystko przez te konie. Teraz masz syna kalekę, który nie będzie ci pomocny- mówili. Na co starzec jak mantrę powtarzał: „Nikt nie zna całego obrazu, po prostu syn złamał obie nogi, a to nie jest ani dobre ani złe”. Czas mijał i czasy stały się niebezpieczne. Wybuchały wojny. Z wioski zabrano wszystkich zdrowych mężczyzn i wcielono do armii. Tylko kaleka pozostał. Ponieważ wszyscy zginęli i nikt z młodych nie wrócił do swoich rodzin, wieś przyznała racje starcowi, że chociaż syn jest kaleką, to jest z nim, a ich dzieci chociaż były zdrowe, już nie żyją. Starzec na to po raz kolejny powtórzył „Nikt nie zna całego obrazu”.

Uwielbiam tą historię…

Ta opowieść niesie przesłanie, że nie wiemy co jest dobre a co złe z perspektywy całego życia. Tego tak naprawdę nie wie nikt, mimo iż nasz świat i wartości systemu prawnego, moralno -etycznego diagnozują co nazywać dobrem, a co złem. Jednakże z perspektywy całego życia różne zdarzenia z przeszłości możemy oceniać inaczej, niż w momencie, kiedy ich doświadczaliśmy. W ten sposób możemy zmieniać przeszłość. Przez zmianę oceny przeszłych wydarzeń, możemy o nich myśleć pozytywniej niż dotychczas. „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło…” nie możemy zmienić faktów, ale możemy zmienić sposób, w jaki się do nich odnosimy.

 

                                                                                                     Źródło: „Pełna MOC życia” Jacek Walkiewicz

 

Share.

About Author

Leave A Reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij